Efter en tid av sämre produktion matchade Daniel Rahimi sin förstakedja sparsamt i match sex.
Vid slutsignal i 2–3-förlusten mot AIK svarar Björklöven-tränaren på varför – och vad som inte fungerat för stjärnorna, Forsberg och ”Lilliz”.
– De kommer att få luft under vingarna, jag är inte orolig, säger tränaren till hockeysverige.se.
HOVET(HOCKEYSVERIGE.SE)
När Björklöven klev in i årets slutspel hade Fredrik Forsberg och Marcus ”Lilliz” Nilsson stått för 64 respektive 63 poäng. Med AIK på andra sidan stannade dock produktionen av.
Poängsnitten på 1,23 och 1,21 blev 0,4 för båda och experterna var tydliga inför nedsläpp torsdagens match sex.
– Tittar man på bilderna så är det en tvekan tycker jag. En sak är säker också. Det här är två rutinerade herrar, men även de kan ha spöken i huvudet som ställer till det. Det är en självförtroende fråga lite grann, att det inte blir så distinkt. Jag menar att om Björklöven ska ta ett kliv till, inte bara till semifinal, då är man beroende av de här, säger TV4:s Fredrik Söderström i sändningen inför nedsläpp.
När spelet sedan var igång syntes en tydlig skillnad i just den där förstakedjan. Liam Dower Nilsson som spelat samtliga matcher tidigare matcher i serien saknades plötsligt och den hete Jacob Olofsson centrade ”Foppa” och ”Lilliz”.
Stjärnkedjan fick dock inte spela särskilt mycket.
När två perioder var spelade och AIK hade vänt 1–2 till 3–2 lyfte TV4 det faktum att duon spelat minst av alla forwards i Björklöven. 9.35 minuter för Forsberg och 8.28 för ”Lilliz”.
– Återigen är det en coachningsfråga såklart, hur man väljer att fördela. Jag har varit inne på, när man gjorde skiftet från Björn Hellkvist till Rahimi, att man skulle plana ut istiden. Nu står jag här och funderar om man inte har dragit ner det för mycket. Ibland har du ett ansvar som tränare också, att knuffa igång spelare fast de inte där och då förtjänar det, säger Söderström.
Svaret från Rahimi: ”Spelar de som är heta”
Efter slutsignalen, men en match sju att vänta uppe i Umeå, mötte ”Löven”-tränaren Daniel Rahimi media.
– Som alltid efter en förlust är man besviken, men också revanschsugen, säger den tidigare backen och fortsätter om anledningen till 2–3-förlusten:
– Ineffektiviteten i första halvan av matchen. Jag tycker att vi är det bättre laget i drygt 30 minuter och skapar betydligt mycket mer chanser. I tredje saknar vi sista pushen och sista kraften.
Hur resonerade du med att matcha Forsberg och ”Lilliz” mindre?
– För det första är det Stefan Öhman (assisterande) som matchar forwards, men vår tanke är att vi spelar de som är heta och de vi tycker känns bra för den kvällen. Vi hade ganska många defensiva tek idag och stoppade in andra. Hur vi matchar är egentligen inte så mycket om individet utan mer om tillfällen och vilka som passar bäst för det tillfället.
Tränaren menar, trots minskade produktionen, att han inte är missnöjd med sina stjärnor.
– Nej, det gör jag faktiskt inte. Jag tycker att de kämpar och sliter. Jag vet att de vill komma igång med produktionen, men de gör andra bra saker där ute, svarar Rahimi.
Vad är det som inte fungerar för dem i spelet?
– Det är effektiviteten framförallt. Jag tycker att de skapar en del chanser. De kommer att få luft under vingarna, jag är inte orolig. Jag vet att i en game 7 så kommer dem vara tungan på vågen.
Känner du att det finns en oro och nervositet i gruppen?
– Jag kan inte tala för 22 spelare såklart. Oro och nervositet tror jag alla känner… man kanske känner glädje, revanschlust, men framförallt nu är det en besvikelse. När pucken släpps på måndag vet jag att alla kommer vara på tårna och taggad till tänderna. Game 7 är en ynnests att få spela, man får inte göra det många gånger i sin karriär.
Vad är status på Liam Dower Nilsson?
– Han är dag till dag,
Marcus Nilsson klev av isen med 15,52 minuters istid efter sista perioden, medan Forsberg kom upp i 16,47.
The post Satte stjärnorna åt sidan: ”Har ett ansvar” appeared first on hockeysverige.se.