Under sina 20 aktiva år gjorde Alexander Bonsaksen fyra säsonger i Sverige.
Nu meddelar den tidigare MoDo- och Rögle-backen att han avslutar karriären.
– Det är konstigt att avsluta den barndomsdröm jag har levt så länge jag kan minnas, säger Bonsaksen.
20 år har gått sedan Alexander Bonsaksen gjorde sin debut för Vålerengas A-lag. Nu är karriären över.
Beslutet meddelas av den norska klubben under onsdagen – efter att Bonsaksen valt att vända hem till moderklubben för att göra en sista säsong inför 2024/25.
– Jag har känt att jag har varit på lånad tid ett tag. Jag fick veta när jag var 29 och fick min vänstra höft opererad för första gången att jag hade två år kvar. Så jag har lyckats begränsa det en hel del. Men i höstas märkte jag att höften, som redan har opererats två gånger, började kämpa igen, så jag började redan inse att det var på väg att ta slut, säger den nu 38-årige backen på lagets sajt.
Spelade upp Rögle i SHL
Bonsaksen har opererat höften vid tre tillfällen under karriären, men har under alla år hunnit med att vinna norsk guld vid tre tillfällen, samt två ligaguld i Finland. Parallellt med detta blev det även tio VM och tre OS för Norge.
Från svenskt håll minns Bonsaksen kanske för sina fyra år i vår avlånga land då han representerade både MoDo och Rögle. I de sistnämnda var han dessutom stor hjälte när han tog upp laget till SHL 2012.
– Jag skulle säga att jag har uppnått alla mina drömmar, och med det har jag haft mycket tur. Jag har vunnit med min moderklubb tillsammans med mina barndomshjältar, sedan har jag varit på tre OS och 10 VM som landslagsspelare, och har hunnit bli proffs, säger Bonsaksen, som har spelat utomlands för Rögle och MODO i den svenska elitserien, Sundsvall i Allsvenskan, Tappara och KooKoo i den finska elitserien i den tyska elitserien och Iserlohn Roosters, säger ”Bonsa”.
The post ”Bonsa” avslutar karriären: ”Varit på lånad tid” appeared first on hockeysverige.se.