Axel Sandin-Pellikka slog nytt målrekord för juniorbackar i SHL och har under säsongen fått debutera i Tre Kronor.
Nu nomineras han, tillsammans med Timrås stjärnforward Oliver Kapanen, till prisets som årets unga spelare på European Hockey Awards.
Förra säsongen belönades Jonathan Lekkerimäki med priset som årets unga spelare på European Hockey Awards. Den här säsongen kan ett annat svenskt storlöfte ta hem priset.
Axel Sandin-Pellikka, som var nominerad till priset även förra säsongen, har tillsammans med Timrås stjärnforward Oliver Kapanen samt Kevin Pasche (Lausanne), Petteri Rimpinen (Kiekko-Espoo) och Vinzenz Rohrer (ZSC) nominerats till årets unga spelare av EHC Alliance.
Slagit tre rekord under säsongen
Sandin-Pellikka har haft en succéartad säsong i Skellefteå, där han i grundserien slog dubbla målrekord för juniorbackar i SHL då han blev både den juniorback som gjort flest mål under en och samma säsong samt den juniorback som gjort flest mål totalt i SHL.
I slutspelet har Sandin-Pellikka även slagit rekordet för flest poäng i slutspelet någonsin av en juniorback och i februari fick storlöftet även chansen att debutera i Tre Kronor under Beijer Hockey Games.
Omark och Hiirikoski kan prisas
Vidare meddelar EHC Alliance att Luleås Linus Omark och Jenni Hiirikoski nominerats till ”Career Excellence Award”. Priset delas ut till den spelare som under sin karriär har visat prov på sportsmannaanda och engagemang, i kombination med samhällsinsatser och delaktighet, samt hållit en hög spelmässig nivå.
Omark var, liksom Sandin-Pellikka i den andra priskategorin, nominerad till utmärkelsen även förra säsongen. Då tilldelades priset i stället till Valtteri Filppula.
The post Sandin-Pellikka kan prisas efter succésäsongen appeared first on hockeysverige.se.