I två vändor har Henrik Björklund varit en nyckelspelare för BIK Karlskoga.
Nu är 34-årige ”Mr. Hockeyallsvenskan” tillbaka för en tredje gång – efter tiden i Färjestad.
– Med sin karaktär och förmåga att driva på en grupp är han såklart en spelare som varit högt upp på önskelista, säger sportchefen Torsten Yngveson.
Ingen annan spelare har genom alla år av Hockeyallsvenskan gjort fler mål än Henrik Björklund.
Nu är 34-åringen från Karlstad tillbaka i både ligan och sin tidigare klubb, BIK Karlskoga.
– Det känns fantastiskt inspirerande att komma tillbaka och jag är otroligt glad över att få möjligheten att dra på mig Bofors-tröjan och åka ut i Nobelhallen igen. Min känsla är att klubben tar stora steg på alla plan och jag ser fram emot att ge allt jag har för att det ska fortsätta så, säger han på lagets sajt under torsdagen.
”Varit högt upp på önskelistan”
Björklund kom till BIK för första gången 2012 och stod då direkt för 36 poäng på 31 matcher. Det satte tonen för både den sejouren och nästa, som inleddes 2020 efter en tid i MoDo, och gör att han nu står på 571 grundseriematcher i ligan med en utdelning på 211 mål och 199 assist.
– Det känns väldigt bra att få in Björka igen. Med sin karaktär och förmåga att driva på en grupp är han såklart en spelare som varit högt upp på önskelistan. Att han dessutom har förmågan att nypa dit en och annan puck gör oss ju inte mindre sugna att se honom i BIK-tröjan igen, säger sportchefen Torsten Yngveson.
Björklund sätter i och med detta även punkt för en sejour i Färjestad och SHL med djupa dalar. Inte minst då han först missade stora delar av sin första säsong för att sedan endast spela nio matcher under 2023/24. Den här säsongen blev det 17 poäng över 51 framträdanden i FBK.
The post ”Mr. Hockeyallsvenskan” är tillbaka appeared first on hockeysverige.se.