BIK Karlskoga åkte ut i Hockeyallsvenska semifinalen och jobbar nu med nästa säsongens lagbygge.
Flera spelare har utgående kontrakt och klubben har nu presenterat sin första förlängning – Jonatan Harju.
— Jag älskar att spela i Nobelhallen och ser fram emot att fortsätta med det, säger forwarden till Karlskogas egen hemsida.
BIK Karlskoga hade stora förväntningar på årets säsong då klubben slutade på en andra plats i tabellen. Säsongen tog däremot slut när AIK stod som motstånd i semifinalen. Det blev en jämn matchserie med främst uddamålsvinster, där AIK till sist vann med 4-2 i matcher.
Karlskoga ska nu bygga laget inför den kommande säsongen, när många spelare sitter på ett utgående kontrakt. Endast åtta spelare hade ett kontrakt som även sträcker sig över nästa säsong. Nu har Karlskoga dock presenterat sin första förlängning, i form av forwarden Jonatan Harju.
— Jag älskar att spela i Nobelhallen och ser fram emot att fortsätta med det. Vi är revanschsugna efter uttåget mot AIK och ska fortsätta att utmana i toppen av ligan även nästa säsong, säger Harju till klubbens egen hemsida.
27-åringen anslöt med Karlskoga inför säsongen och gjorde 15 poäng på sina 31 grundseriematcher. Under slutspelet stod Harju för sex poäng på tolv matcher. Forwarden har under sin karriär framför allt spelat Hockeyallsvenskan. Där har Harju representerat Tingsryd, Karlskrona, Södertälje och kommer nu spela sin fjärde säsong för Karlskoga.
Mycket arbete framför sig
Harju förlängde sitt kontrakt med två ytterligare år och blir kvar i Karlskoga fram till 2027. Igår presenterade klubben även sitt första nyförvärv. Forwarden Henrik Björklund återvänder till Karlskoga efter tre säsonger i Färjestad i SHL. I nuläget är det alltså tio spelare som är klara för nästa säsong.
Sportchef Torsten Yngveson har fortfarande mycket att göra innan Karlskoga ska börja spela igen i höst, men han ser detta som en bra start.
— Jonatan har gjort en riktigt fin säsong hos oss och det känns jättebra att knyta upp honom på två nya år. Han är definitivt en spelare vi vill ha med oss och bygga runt i kommande upplagor av BIK, säger Yngveson.
Det återstår att se ifall Karlskoga förlänger fler kontrakt med spelarna från den nyligen avslutade säsongen samt vilka nyförvärv Yngveson kan få ihop. Karlskoga har däremot ett tydligt mål, att utmana i toppen av tabellen igen och kunna ta klivet upp till SHL.
The post Endast åtta (!) kvar – nu förlänger BIK med profilen appeared first on hockeysverige.se.