Trots ett benbrott i slutet av NHL:s grundserie åkte Rasmus Andersson till Stockholm och spelade hockey-VM för Sverige. När bronset är bärgat kan han äntligen se fram emot en möjlighet att få läka ordentligt.
– Mitt ben är väl kanske 80-85 procent, säger han till hockeysverige.se.
AVICII ARENA (HOCKEYSVERIGE.SE)
Det var många nedslagna blickar hos de svenska spelarna efter bronsmatchen mot Danmark. I stället för en vunnen medalj såg de flesta avslutningen på turneringen som en förlorad möjlighet att vinna VM-guld på hemmais.
Lagkaptenen Rasmus Andersson var en av dem.
– Besvikelsen från i går är ju där och det ser man i vårt spel i första perioden, säger han efter 6–2-segern mot Danmark. Men sedan skäller Sam lite på oss mellan perioderna. Han sa åt oss att det är få förunnat att spela i landslaget och vi kommer ut och gör en bättre andraperiod. Sedan är matchen lite död därifrån. Det är med stor stolthet man får spela med de tre kronorna, speciellt på hemmaplan.
Andersson var enormt självkritisk efter 2–6-förlusten mot USA i semifinalen och tog i princip på sig skulden för nederlaget.
– Jag var sjukt besviken. Någonstans vaknar med ny dag, nya möjligheter, men jag känner besvikelsen fortfarande, säger han.
Rasmus Andersson spelad skadad: ”Längtar efter att ta av mig skridskorna”
28-åringen har spelat halvskadad hela turneringen. I slutet av NHL:s grundserie drabbades han av en fraktur på ena benet, men bestämde sig trots detta för att komma till Stockholm och spela VM. Till råga på allt åkte han på en ny smäll i bronsmatchen när han brakade in i planket med ena benet före.
– Jag tappade min slipning, min skena åkte rakt in i sargen med mitt knä, så jag får vila lite nu, konstaterar han och säger att han varit långt ifrån hundraprocentig under turneringen.
– Mitt ben är väl kanske på 80-85 procent, men jag har känt mig hyfsat frisk för att kunna spela. Det ska bli skönt nu att inte ha några skridskor på sig på ett tag. Men stoltheten att få spela med landslaget är enorm och det här är min första VM-turnering. Även om jag inte spelade de två första matcherna i 4 Nations så fick jag tillbaka den här landslagskänslan i den tredje matchen (mot USA) och hur kul och få förunnat det är att få representera sitt land.
Han räknar inte med att behöva göra något ingrepp för att bli frisk till kommande säsong.
– Nej, jag ska bara vila. Det har varit sex veckor av smärta och längtar efter att ta av mig skridskorna efter varje match, och ännu mer nu när jag måste stå här och prata med er, säger han med glimten i ögat.
Rasmus Andersson avslutade sitt första VM med sex poäng (2+4) på tio matcher.
The post Kaptenen trotsade skadan: ”Sex veckor av smärta” appeared first on hockeysverige.se.