Hockey-VM i Stockholm och Avicii Arena är över. För backen Erik Gustafsson behöver det dock kanske inte dröja allt för lång tid innan han är tillbaka i arenan…
– Är det något lag jag kommer spela för är det Djurgården, säger VM-spelaren till Hockeysverige.se.

AVICII ARENA (HOCKEYSVERIGE.SE)

Bronsmatchen var som vanligt ”matchen ingen vill spela”. Speciellt i det svenska laget var det påtagligt att besvikelsen från USA-matchen låg kvar.

Till slut blev det ändå en bronsmedalj efter 6-2 mot Danmark.

– Alla vet att vi hade velat spela den matchen i dag. Kul att vinna. Det är inte lätt att städa av en sån här match. Det är skönt att vi tar bronset till sist, säger Erik Gustafsson.

Hur lätt är det att ladda om inför en sån här match mot Danmark?
– Det spelar ingen roll. Man går från en semi och sen spelar man dagen efter alla känslor och allting bara har kraschat. Men som sagt, vi vann och står här med en bronsmedalj nu.

Erik Gustafsson har spelat i Globen med Djurgården: ”Några derbyn mot Gnaget”

Erik Gustafsson har själv bott i Stockholm under sin uppväxt och staden är fortfarande hemma. Därmed blev turneringen lite extra speciell för honom den här gången.

– Ja, det har varit kul. Kul att få spela i Stockholm och allting. Vi har steppat upp de matcherna vi har gjort. Vi pratar fortfarande om förstaperioder och även i dag tycker jag att vi startar segt. Det är lite för fint och vi var på utsidan istället för att skicka in pucken.

Hur är det att få göra ett sånt här mästerskap på hemmaplan?
– Det har varit kul att spela för fansen. Kul att vara hemma, träffa familj och vänner och få spela framför dem.  Det har varit många på läktaren. Tråkigt när man torskar semin men det är en del av livet.

Avicii Arena är inte heller helt främmande mark för NHL-backen. Under ett antal år spelade han för Djurgården och det blev även tre säsonger i A-laget. Senast han representerade klubben var säsongen 12/13.

Men efter nästa säsong går kontraktet med Detroit Red Wings ut. Och vid 33-års ålder kan det börja bli dags att så småningom blicka hemåt – mot nya matcher i den här arenan, kanske.

– Ja, jag har spelat några derbyn mot Gnaget här. Är det något lag jag kommer spela för är det Djurgården. Sen får vi se hur länge jag blir kvar där borta. Jag spelar på så länge jag får jobb och kroppen håller.

The post VM-backen om att komma hem: ”Då är det Djurgården” appeared first on hockeysverige.se.

Läs hela artikeln här