Hockeyvärlden har sorg.
Den 25-årige forwarden Orca Wiesblatt, som skulle ha spelat för Allen Americans i ECHL den här säsongen, har dött i en trafikolycka.

– Vi är alla djupt bedrövade, säger klubbens tränare och general manager Steve Martinson i ett uttalande.

Orca Wiesblatt blev 25 år gammal. Foto: Larry MacDougal via AP/Alamy

Det var under söndagen som trafikolyckan ska ha inträffat i British Columbia, Kanada. På måndagen bekräftas dödsfallet bland annat av FPHL-klubben Athens Rock Lobsters där Orca Wiesblatt spelade under den föregående säsongen.

– Orca kommer alltid att bli ihågkommen som en av de spelare som bidrog till att sätta prägel på vår organisation under dess allra första säsong. Hans passion för sporten och hans smittande energi gjorde honom till en publikfavorit och en sann lagkamrat. Men bortom det var Orca en ännu finare människa utanför isen – vänlig, ödmjuk och en person som alla var tacksamma över att ha fått lära känna. Vi är djupt bedrövade över denna förlust, och våra tankar går till hans familj, säger klubbpresidenten i Athens Rock Lobsters, Scott Hull, i ett uttalande.

Orca Wiesblatt blev 25 år gammal

Orca Wiesblatt föddes i juni 2000 och spelade bland annat juniorhockey i WHL-laget Calgary Hitmen. Inför den kommande säsongen skulle han inleda sin professionella hockeykarriär efter att ha skrivit på för Allen Americans i ECHL.

– Vi är alla djupt bedrövade. Orca (Weisblatt) såg verkligen fram emot detta nästa steg i sin hockeykarriär. Han var inte bara tekniskt skicklig, utan också en spelare som kunde förändra matchbilden med sina tacklingar. Jag minns fortfarande hans leende när han återvände till båset efter en av sina kraftfulla tacklingar. Det vi kommer att sakna allra mest är hans smittande leende, säger klubbens tränare och general manager Steve Martinson i ett uttalande.

Orca Wiesblatt var en av fyra bröder i familjen Wiesblatt som spelar ishockey. Han spelade tillsammans med sin äldre bror, Ocean Wiesblatt, i FPHL den gångna säsongen. De två yngre bröderna, Ozzy och Oasiz Wiesblatt tillhör båda Nashville Predators organisation och Ozzy Wiesblatt spelade fem NHL-matcher förra säsongen.

Source: Orca Wiesblatt @ Elite Prospects

The post Hockeyvärlden i sorg – 25-årig forward död i trafikolycka appeared first on hockeysverige.se.

Läs hela artikeln här