För några veckor sedan var det Jakub Vrana som hamnade utanför. Nu markerar Linköping återigen med en petning. Denna gång mot Ty Rattie.
”Musse” Håkanson fortsätter att kasta om i sitt lag när Linköping jagar trendbrott i SHL.
När tränaren meddelar sitt lag till torsdagens möte med Leksand går det nämligen inte att hitta någon Ty Rattie bland de andra stjärnorna. Enligt Corren ska det handla om en ren petning och en ”tydlig markering att LHC inte är nöjt med kanadensarens insatser”. Alltså samma hantering som när Jakub Vrana hamnade utanför för några veckor sedan.
In i laget kommer istället 18-årige Loke Krantz, färsk från sitt SHL-kontrakt som presenterades under onsdagen. Detta i den där kedjan med Eskild Bakke Olsen och Fredrik Karlström som Rattie var en del av i sista matche innan uppehållet (Växjö borta 1 november).
Linköping har just nu sju raka förluster bakom sig och ligger sist i SHL-tabellen med 16 poäng på 18 matcher. HV71 har samma skörd, medan Malmö, Leksand, Brynäs och Luleå samtliga har plockat 20 poäng. Torsdagens möte med Dala-laget kan därmed bli mycket viktigt i längden.
Source: Ty Rattie @ Elite Prospects
The post Stjärnan petas av Linköping – 18-åring ersätter appeared first on hockeysverige.se.
