Efter administrativt strul gällande att Linköping glömt att dubbelregistrera William Proos och tvingades söka dispens, har ett beslut nu fattats.
Svenska Ishockeyförbundet ger avslag på ansökan och forwarden blir kvar i Almtuna, meddelar Expressen.
— Det är tråkigt för Linköping, men bra för oss i Almtuna, säger sportchef Nicklas Danielsson till tidningen.
Foto: Magnus Andersson / Bildbyrån
En händelse som uppmärksammades tidigare i veckan var när Linköping missat att dubbelregistrera William Proos. Klubben tvingades därför att söka om dispens, nu kommer Svenska Ishockeyförbundet med besked, dispensansökningen får avslag och Proos blir kvar i Almtuna.
– Det stämmer. Han blir kvar hos oss och det blir inget Linköping, bekräftar Almtunas sportchef Nicklas Danielsson till Expressen.
”Det är tråkigt för Linköping, men bra för oss i Almtuna”
Eftersom en dubbelregistrering inte anmäldes innan transferfönstret stängdes (15 februari) får William Proos inte ansluta till SHL-klubben. Han blir därmed kvar i hockeyallsvenskan.
– Man öppnar en jävla kran om man ska godkänna en sån här grej. Då hade man inte behövt ha en deadline för fönstret, så jag förstår att det blev ett nej. Det är tråkigt för Linköping, men bra för oss i Almtuna, säger Danielsson till Expressen och fortsätter:
– Det förändrar inte så jättemycket för oss, mer än att vi får nytta av en till duktig spelare inför slutspurten. Det är väl bra för oss.
Detta betyder att Linköping får klara sig på sin tunna forwardssida. Efter att de släppte Oliver Johansson till AIK och att Remi Elie inte kommer till spel något mer under säsongen, består lagets forwardssida nu endast av 13 ordinarie spelare.
Source: William Proos @ Elite Prospects
The post Får avslag efter jättemissen: ”Jag förstår att det blev ett nej” appeared first on hockeysverige.se.
