En avstängning väntar för Leon Bristedt, enligt TV4:s experter.
Detta efter att Rögle-forwarden fått matchstraff i torsdagens möte med Brynäs.
– Solklart matchstraff, säger experten, Almen Bibic.
Det var med en minut kvar av den andra perioden mellan Rögle och Brynäs som Leon Bristedt och Johan Larsson dundrade in i Ludvig Persson i bortamålet. Den förstnämnde hade agerat på otillåtet sätt enligt domaren, vars arm höjdes snabbt.
Straffet blev fem plus game, matchstraff för Rögle-stjärnan.
– Titta på det här igen. Vänsterhanden högt upp, skridskon kommer nerifrån. Det där kan man använda i utbildningssyfte för hur man inge ska agera. Det är klart att det där är matchstraff, säger TV4:s expert, Almen Bibic i sändningen.
Lasse Granqvist fortsatte sedan om händelsen.
– Det där anses också vara ett agerande som normalt sett innebär skaderisk, vilket innebär att Bristedt sannolikt kommer hamna hos disciplinnämnden.
– Solklart matchstraff. Jag tror även att det kommer att bli två matcher (avstängning) på den, fyller Bibic i.
Ställningen i matchen var 2–1 till Rögle vid händelsen. Detta då Jack Kopacka reducerat för gästerna efter Dickinson och Fergusons fullträffar.
Bristedt: 5+ game – Slewfoot
Larsson: 2min – Interference pic.twitter.com/F8XU6hU4p0— niklasson (@drakenlaban) March 6, 2025
The post Efter matchstraffet: ”Kommer hamna hos disciplinnämnden” appeared first on hockeysverige.se.