Brynäs har fått en smakstart på match två mot Skellefteå. I den första perioden gjorde laget tre mål på två minuter och ryckte i matchen.
Foto: Jens Carlsson / Bildbyrån.
Det blev seger i match ett med 4-1 för Brynäs. I den andra matchen började Skellefteå piggt och var fysiska. Men det mesta gick ändå hemmalagets väg.
En utvisning på Max Lindholm gav Brynäs chansen i powerplay. Efter att ha skapat ett par stora chanser kom också 1-0 genom Linus Ölund i efterdyningarna av utvisningen. Det var förövrigt ett mål där pucken tog en märklig studs över Linus Söderström.
Målet gav också Brynäs energi. För inte mer än en minut senare kom 2-0 när Greg Scott vackert styrde in ett skott lite från ingenstans. Av bara farten gjorde Linus Ölund sedan 3-0, två minuter och nio sekunder efter att det första målet kommit.
– Bra period, tycker jag. Vi kontrollerar spelet med puck väldigt bra. Jag tror jag får en liten touch på pucken med en backhand. Sen ser jag pucken hela vägen och bara hoppas att den ska gå in, säger Ölund till TV4 om perioden och märkliga målet.
Det var sedan även Brynäs som tog över matchbilden och sköljde över Skellefteå i våg på våg. Perioden slutade också 3-0 till hemmalaget.
Matchen pågår och står 3-0 efter den första perioden.
The post Brynäs galna minuter – kör över Skellefteå appeared first on hockeysverige.se.