Niclas Lundgren återvänder till Västerås. Efter fyra säsonger i Finland är backen klar för en återkomst till klubben.
– Jag tycker att det känns som ett bra tillfälle både för mig och klubben att få till en nystart, säger 35-åringen i ett pressmeddelande.

Niclas Lundgren återvänder till Västerås.
Foto: Jonas Ljungdahl / Bildbyrån.

Det var i slutskedet av säsongen 21/22 som Niclas Lundgren lämnade Västerås. Då avslutades säsongen i Färjestad innan han efter säsongen flyttade till Finland. Valet föll då på Jukurit där det blev hela fyra säsonger.

Men nu är veteranen tillbaka i svensk hockey och moderklubben Västerås. Parterna har enats om ett tvåårskontrakt.

– Det känns väldigt bra att få in ”Nicke” till truppen. Han står för en stabilitet och ett tryggt ledarskap ute på isen. En defensiv backpjäs som blir en av våra nyckelspelare kommande säsong, säger sportchef Niklas Johansson.

Niclas Lundgren återvänder till Västerås – hyllar Peter Andersson

Under säsongen 18/19 hade Niclas Lundgren Peter Andersson som tränare i tre matcher. Det under en utlåning från Brynäs. Men det räckte för att backen skulle bli imponerad över den nya Västeråstränaren.

– Det finns både en stor stolthet och glädje att få spela i gulsvart igen. Peter Andersson har jag haft som tränare i Malmö och jag gillar verkligen hans ledarskap. Han är rak och tydlig och det tror jag kommer att passa oss väldigt bra, säger spelaren själv.

Niclas Lundgren har också ett SM-guld med Växjö från 2015 på meritlistan.

The post Återvänder – efter fyra år: ”Blir en av våra nyckelspelare” appeared first on hockeysverige.se.

Läs hela artikeln här