Efter den inledande smällen mot Kanada tog Sverige revansch i U17-VM. Under gårdagskvällen besegrades Tjeckien med 3-2 – efter att Milan Sundström avgjort i förlängningen.
Foto: Magnus Andersson / Bildbyrån.
Det blev en tuff premiär mot Kanada vit för det svenska U17-landslaget. Det blev en förlust med 9-5 efter att de kanadensiska supertalangerna Liam Pue och Maddox Schultz haft stor show. Sent i går kväll ställdes också Sverige mot Tjeckien i den avslutande gruppspelsmatchen.
Då studsade U17-landslaget också tillbaka.
Redan i den första perioden gick de upp i en 2-0-ledning efter mål av Milan Sundström och Loui Karlsson. Den sistnämnda hade också en assist på Sundströms mål, och efter hattricket senast är han nu med i toppen av både skytte- och poängligan.
Tjeckien kom däremot tillbaka från sitt underläge.
Sverige ska spela kvartsfinal i U17-VM
Tidigt i den andra perioden kvitterade de till 2-2. Något mer föll inte under ordinarie tid och istället gick matchen till en förlängning. Väl där lyckades Sverige avgöra genom Milan Sundström, som alltså gjorde sitt andra mål i matchen.
Sverige slutar nu trea i gruppen och måste därmed gå genom en kvartsfinal för att ta sig till en medaljmatch. Där väntar nu Kanada röd, samtidigt som Kanada vit och Finland möts i den andra kvarten. USA och Tjeckien är redan klara för en semifinal.
Source: WHC-17 Scoring Leaders @ Elite Prospects
The post Sverige studsade tillbaka i U17-VM – men tuff kvart väntar appeared first on hockeysverige.se.
