Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

IIHF tvingas ompröva Rysslands återkomst till säsongen 2026-27

· av · 1 min läsning
IIHF tvingas ompröva Rysslands återkomst till säsongen 2026-27
Bild: The Hockey News

Det internationella ishockeyförbundet IIHF tvingas ompröva sitt beslut att stänga ute Ryssland från säsongen 2026-27. Det meddelade förbundet i ett uttalande på fredagen sedan det ryska ishockeyförbundet (RIHF) framgångsrikt överklagat tidigare beslut.

I januari meddelade IIHF Council att Ryssland och Belarus inte skulle släppas in i mästerskapen ytterligare en säsong. Som motivering angavs att de rådande säkerhetsförhållandena inte uppfyllde kraven för att garantera samtliga deltagares säkerhet i en turnering där ryska och belarusiska lag deltog.

RIHF överklagade beslutet till IIHF:s disciplinnämnd, som den 25 maj upphävde det. Enligt ryssarna saknade rådet tillräcklig motivering för avstängningen, och de säkerhetsbedömningar som låg till grund för beslutet innehöll endast allmänt hållna formuleringar.

"Disciplinnämnden fastslog att det tidigare beslutet inte kunde upprätthållas i sin nuvarande form, och har därför återförvisat ärendet till IIHF Council för förnyad analys baserat på säkerhet, operativa förutsättningar och sportsliga planer", skriver IIHF i sitt uttalande.

Det ryska förbundet uppger att man tillsammans med Rysslands idrottsministerium gjort betydande framsteg mot en återkomst till internationell konkurrens. Någon garanti för spel 2026-27 finns dock inte. Rådet uppger att man ska samla in all relevant information och därefter fatta beslut om Rysslands deltagande från turnering till turnering.

IIHF har stängt ute ryska och belarusiska lag från sina mästerskap sedan februari 2022, efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Rådet har tidigare meddelat att man överväger att släppa in ungdomsspelare från ryska och belarusiska landslag och klubblag i mästerskapen 2027-28.

IIHF:s ordförande Luc Tardif sade under OS att han vill se Ryssland och Belarus tillbaka i konkurrens så snart som möjligt, "eftersom det först då innebär att världen blivit lite bättre". Den 7 maj meddelade IOK att man inte längre rekommenderar restriktioner mot belarusiska idrottare och lag, medan den ryska olympiska kommittén fortsatt är avstängd.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från The Hockey News.

Mer från Europeisk Hockey