Den ideella föreningen Leksands IF kallar sina medlemmar till ett extra årsmöte tisdagen den 3 november klockan 19.00 i Tegera Arena. Mötet kommer enbart att behandla det stadgeförslag som röstades igenom vid det ordinarie årsmötet tidigare i somras.
Enligt föreningens stadgar krävs beslut vid två på varandra följande årsmöten för att en stadgeförändring ska träda i kraft. Förslaget är anpassat till Riksidrottsförbundets senaste stadgemall, och klubben vill kunna börja arbeta efter de nya reglerna redan nu istället för att invänta nästa ordinarie årsmöte.
– Därför att alla stadgeförändringar måste godkännas av två årsmöten. Det förslag som röstades igenom på årsmötet är anpassat till Riksidrottsförbundets nyaste stadgemall och innehåller förändringar som vi vill kunna börja arbeta efter redan nu. Vi ville därför inte vänta tills nästa ordinarie årsmöte, säger föreningens ordförande Lars Andersson.
Rösträtt har de medlemmar som betalat sin medlemsavgift under föregående verksamhetsår. Till skillnad från det ordinarie årsmötet går det den här gången endast att rösta på plats i Leksand, men mötet kommer att gå att följa på distans. Klubben motiverar beslutet med att förslaget redan behandlats utförligt genom remissomgång, två medlemsmöten och en punkt-för-punkt-genomgång på årsmötet, där det antogs utan motyrkanden.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Leksands IF.