Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Andreas Johnson om Frölunda-mötet: "Det kommer bli en häftig stämning"

· av · 1 min läsning

På lördag väntar veckans andra bortamatch i SHL för Skellefteå AIK när laget gästar Frölunda i Scandinavium. Matchen får en extra dimension då Joel Lundqvists tröja ska hissas i taket inför hemmapubliken.

Skellefteå kommer till Göteborg med en seger i ryggen efter torsdagens möte med Växjö Lakers. Andreas Johnson stod för ett av lagets två mål och var nöjd med insatsen – inte minst med det defensiva arbetet i den tredje perioden.

– Det var en bra match. Jag tycker att vi krigade på bra och höll oss till vår gameplan. Vi försvarade oss bra i tredje perioden, höll dem på utsidan och blockade mycket skott. Strauss var bra i kassen och kul att Valter fick hänga den i slutet. Det var en skön känsla efter segern, säger Johnson.

För Johnson blir lördagens match en återkomst till arenan där han under sin tid i Frölunda spelade tillsammans med Lundqvist och var med och tog SM-guld 2016.

– Det ska bli kul att komma tillbaka. Det är lördag, fullsatt och Joels tröja ska hissas. Det kommer bli en häftig stämning, säger Johnson.

Trots den speciella inramningen är fokus tydligt för Skellefteå, som vill bygga vidare på insatsen mot Växjö.

– Vi går in med en bra känsla. Det kommer vara mycket som händer runt omkring. Efter tröjhissningen gäller det att värma upp igen och sätta en bra ton redan i första perioden, avslutar Johnson.

Matchen i Scandinavium börjar klockan 15.15, med tröjceremonin inledd 14.40.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Skellefteå AIK.

Mer från Intervju