Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Leia Eriksson inför hemmahelgen: "Alltid skönt att vara tillbaka"

· av · 1 min läsning

Skellefteå AIK:s damlag står inför en intensiv period med fem matcher på tio dagar. Efter den första bortaturnén för säsongen, som avslutades i tisdags, väntar nu två hemmamatcher i Skellefteå Kraft Arena – mot Färjestad BK på fredag och Frölunda HC på söndag.

Laget kommer till helgen med en efterlängtad seger i ryggen efter måndagens match mot SDE. Leia Eriksson pekar på lagets inställning som en avgörande faktor.

– Det var en väldigt skön vinst. Vi hade pratat innan matchen att vi skulle ut och tävla i 60 minuter. Jag tror att det var en stor nyckel till att vi vann den matchen, säger Eriksson.

Efter en lång bortahelg är känslan av att åter spela framför hemmapubliken påtaglig.

– Ja men det är alltid skönt att vara tillbaks på hemmaplan, det var en lång helg så det är superskönt att vara på hemmaplan igen, säger hon.

Fredagens match mot Färjestad startar klockan 18:00 och arrangeras som en AW-match med öppna logebarer. Söndagens möte med Frölunda inleds 15:00. Båda matcherna har fri entré och sänds på YouTube.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Skellefteå AIK.

Mer från Intervju