Leksands IF meddelar att man kommit överens med forwarden August Lissel om ett nytt avtal. Kontraktet sträcker sig till och med säsongen 2029/2030.
Lissel anslöt till föreningens hockeygymnasium inför säsongen 2022/2023 och tog sig successivt genom juniorleden. Under säsongen 2024/2025 fick han göra SHL-debut i Leksands representationslag och spelade därefter till sig ett rookieavtal i SHL, ett avtal som skulle ha löpt ut efter innevarande säsong.
– Det känns otroligt bra och roligt att få fortsätta min karriär i Leksand ytterligare tre år. Det var lite av ett personligt mål jag hade satt upp inför säsongen att få förlängt här då jag trivs väldigt bra i både föreningen och byn, säger August Lissel.
Sportchef Jesper Ollas framhåller spelarens utvecklingspotential som en central faktor bakom förlängningen.
– Vi är väldigt glada över att ha förlängt avtalet med August. Han har fått en fin start på säsongen, men framför allt ser vi en stor potential i honom på längre sikt. August har många fina egenskaper som vi tror att han kan utveckla ytterligare. Vi vill vara med på den resan och arbeta långsiktigt med hans utveckling. Vi är övertygade om att August har alla förutsättningar att bli en riktigt bra spelare i framtiden, säger Ollas.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Leksands IF.