Enköpings SK var nära att följa upp lördagens första seger för säsongen med ännu en stark insats i Bahcohallen. Trots en spelmässigt imponerande prestation föll de grönsvarta med 3–6 mot serieledande Bodens HF på söndagen.
I målet för ESK stod den inlånade Brynäsjuniorn William Forsberg, som så sent som kvällen innan suttit som backup i SHL-mötet mellan Brynäs och Växjö. Debuten i Bahcohallen slutade med 33 räddningar och ett stabilt intryck trots sex insläppta mål.
Boden tog ledningen i powerplay efter knappt åtta minuter genom Andreas Nilsson, men Edvin Wiklund kvitterade snabbt. När gästerna återtog ledningen tidigt i den andra perioden svarade Wiklund igen med sitt andra mål för eftermiddagen – och tredje för helgen. Gustav Ling tryckte därefter in 3–2 efter 38:16 och hemmalaget hade greppet om matchen.
Vändpunkten kom med 29 sekunder kvar av mittperioden. Boden kvitterade till 3–3, och i samband med målet drog ESK på sig ett matchstraff efter en eftersläng. Ludvig Sandell ådömdes 5+20 minuter, vilket innebar att hemmalaget tvingades inleda tredje perioden med drygt fyra och en halv minut i numerärt underläge.
ESK stod länge upp bra i boxplay, där backen Felix Söderlund framhölls för en stark defensiv insats och dessutom noterades för två assist. Men efter fyra minuter av perioden sköt Alexander Wallin 4–3 och Boden följde snabbt upp med 5–3 genom Elias Selström. När ESK jagade reducering kom ytterligare utvisningar, och Wallin punkterade matchen i fem mot tre till 6–3 med drygt fyra minuter kvar.
Skotten slutade 26–39 till Bodens fördel. För ESK finns ändå positiva besked att ta med: spelmässigt beskrivs insatsen som lagets bästa på hemmaplan under säsongen, mot ett av seriens topplag.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Hockeyettan.se.