Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Lundin och Johansson uttagna till dam-VM i Danmark

· av · 1 min läsning

Förbundskapten Erika Holst har tagit ut sin trupp till dam-VM i Danmark, och två Frölundaspelare finns med bland de 24 uttagna: Sofie Lundin och Lisa Johansson.

Inför mästerskapet väntar först generalrepetitionen Lidl Hockey Games i Södertälje, innan truppen reser vidare till Danmark där VM spelas mellan 6 och 16 november.

– Vi har en tuff konkurrenssituation på samtliga positioner och det har varit ett pussel som har krävt mycket analys och diskussion, säger Erika Holst i ett pressmeddelande.

Frölunda är även representerat i flera andra landslagssammanhang. I den JVM-förberedande truppen som spelar i Nyköping i början av november finns U18-VM-guldmedaljören Bosse Meijer med.

– En spännande och bra grupp med många olika egenskaper. Vi har ett antal spelare som antingen var med och vann JVM-guld med oss eller som var med i U18-laget som vann det VM-guldet, säger förbundskapten Magnus Hävelid.

Till Sverige Team 18:s turnering i Schweiz har tre Frölundaspelare kallats in: Olle Zetterstedt, Wiggo Forsberg och Charlie Kalldin.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Frölunda HC.

Mer från Dam-VM