Leksands damlag har inlett säsongen starkt och toppar NDHL Norra inför lördagens bortamatch mot Sundsvall. För Molly Eljas är målsättningen glasklar inför säsongens femte match.
– Självklart går vi för seger, säger Eljas till klubbens hemsida.
Förra helgen tog Leksand tre poäng i daladerbyt mot Kvarnsveden, och Eljas lyfter särskilt fram de två insatserna mot Björklöven som en höjdpunkt så här långt.
– Jag tycker säsongen har börjat bra för oss. Framför allt gör vi två starka insatser mot Björklöven där vi spelar precis på det sätt som vi tränar på, säger hon och pekar ut både offensiven och defensiven som styrkor.
Om helgens motståndare vet hon desto mindre. Sundsvall har bara spelat två matcher i höst och det är första mötet lagen emellan den här säsongen, vilket gör det svårt att peka på specifika styrkor och svagheter.
Inför säsongen gjordes seriesystemet om, med en nord- och en sydserie direkt från start istället för fyra regionala inledande serier. Eljas ser både för- och nackdelar med upplägget – bättre matcher tidigt, men färre matcher i grundserien och nu tre matchlösa veckor efter helgen.
På det personliga planet känner hon sig trygg i rollen.
– Jag känner mig tryggare i hur jag ska spela i och med att vi har samma playbook som förra säsongen, säger Eljas, som också lyfter fram Holly Boney som extra stark under veckans träningar.
Matchen mellan Sundsvall och Leksand spelas lördag 24 oktober klockan 16.45 i Brandcode Center.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Leksands IF.