Mörrums GoIS IK vände underläge till seger när laget besegrade Nyköpings SK med 4-1 på bortaplan under lördagen. Resultatet innebar lagets andra seger för säsongen i Hockeyettan.
Hemmalaget tog ledningen i första perioden genom Felix Bergström, men därefter övertog gästerna matchen. Vilmer Stahmann, Alexander Heiver, Griffen Fox och Lucas Folkesson svarade för Mörrums mål. Folkessons fullträff kom i tom bur efter en framspelning av målvakten Algot Persson.
Skotten slutade jämnt på 27-28 och 457 åskådare såg matchen på plats.
Mörrums tränare Magnus Sundquist var nöjd efter slutsignalen.
"Det var en skön seger, som alla förstår. Spelarna får betalt för det de gjort under en längre tid. Det hårda jobbet, bra powerplay, bra boxplay, tillsammans med några skitmål som vi får med oss, gör att vi vinner välförtjänt", sade Sundquist.
Tränaren riktade även blicken framåt mot söndagens möte med Vita Hästen: "Imorgon blir den en tuff men rolig match mot ett bra Vita Hästen. Vi ska arbeta som sjutton, så får vi se var vi hamnar."
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Hockeyettan.se.