Uppgifter om en muntligt överenskommelse har florerat under säsongen. Nu, efter uttåget, uppger Gefle Dagblad att Brynäs kan bli blåsta på Calle Järnkrok.
Brynäs andra säsong uppe i SHL tog under onsdagen slut redan i en kvartsfinal. Därmed börjar nu blickarna styras mot 2026/27 och det lagbygge sportchef Johan Alcén redan kommit långt med.
En sådan spelare som många räknat in är 34-årige NHL-spelaren Calle Järnkrok. Detta efter att Aftonbladet tidigare under säsongen uppget att Gävle-killen varit muntligt överens med sin tidigare klubb. En efterlängtad återkomst efter 13 år borta i Nordamerika med totalt 768 grundseriematcher i NHL.
Nu kommer dock nya uppgifter om att det hela är långt ifrån säkert.
Kan tänka sig att stanna – trots familjens flytt
I sin genomgång av Brynäs troliga trupp till 2026/27 menar nu Gefle Dagblad att Alcén och gänget kan bli blåsta på Calle Järnkroks signatur. Familjen ska flytta hem till Gävle, men den nuvarande Toronto Maple Leafs-forwarden känner sig inte helt färdig med utlandsspel och kan tänka sig ett år till i NHL om något erbjudande kommer – eller möjligen Schweiz.
GD uppger även att ett beslut kan komma sent under sommaren, efter nuvarande NHL-kontraktets slut.
– Han är slipad Calle och jag vet inte hur han vill och kommer att göra nästa säsong. Men självklart: Vill Calle spela i Brynäs så kommer han att göra det, svarar sportchefen Alcén i tidningen.
Source: Calle Järnkrok @ Elite Prospects
The post Uppgifter: Brynäs kan bli blåsta på Järnkrok appeared first on hockeysverige.se.
