Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

SDHL-veckan: Mäktiga milstolpen: ”Speciellt”

· av · 1 min läsning

För Hockeysverige.se’s plus-läsare sammanfattar Ronnie Rönnkvist de hetaste händelserna från den gångna veckan i SDHL och plockar även ut veckans All-Star Team.

Det händer saker i SDHL som hela tiden gör ligan intressantare och intressantare. Färjestads ras under veckan med två förluster varav den ena med hela 7-1 sticker såklart. Men också Tindra Holms succé comeback i MoDo. 5-2 mot Luleå och 2-1 mot Skellefteå. Sex poäng in på kontot.

Några notiser från veckan:

  • Vi börjar såklart med glada nyheter. Pernilla Winberg är tillbaka. Alltså i juryn för eliteprospects award (SDHL:s bästa junior) som nu ska delas ut för åttonde gången.

    Tidigare vinnare:
    2019 Maja Nylén-Persson Brynäs
    2020 Maja Nylén-Persson Brynäs
    2021 Josefin Bouveng Brynäs
    2022 Linnea Johansson Linköping
    2023 Hilda Svensson HV71
    2024 Ebba Hedqvist MoDo
    2025 Hilda Svensson HV71

    Årets jury består av förutom Pernilla Winberg även av Johan Schillgard, Uffe Lundberg, Andreas Karlsson, Maria Rooth, Måns Karlsson, Ylva Martinsen, Valentina Lizana, Apollonia Mälarberg, Hanna Rylander, Rebecca Stenberg, Sophie Johansson.
  • Felica Öhrqvist har tagit det tuffa beslutet att avsluta sin hockeykarriär. Den 20-åriga backen har gjort 114 matcher i SDHL men väljer nu att avbryta karriären på grund av universitetsstudier.

    – Hon är en fantastisk tjej och hon kommer lämna ett stort tomrum i gruppen, säger sportchef Sabina Eriksson i ett pressmeddelande.

    Öhrqvist har totalt gjort 114 matcher i SDHL. Den här säsongen blev det fyra matcher. Hon är även storasyster till Linköpings herrlags lovande back Felix Öhrqvist.
  • Lisa Johansson gjorde under veckan sin 600 match i vår högsta serie. 19 säsongen i SDHL/Riksserien(Division 1.

    – Under matchen skulle jag inte säga att jag tänkte på det, men klart att jag visste om det innan. Mamma och pappa var på plats så det var kul. Klart att det var speciellt innan och eftersom vi vann säger Lisa Johansson i en intervju på SDE:s hemsida.
  • Det känns nästa konstigt att ge Veckans Junior till MoDo:s Ebba Hedqvist med tanke på att hon är inne på sin femte säsong i SDHL. Lägg därtill att hon spela två VM. Under veckan mot Luleå skrapade 06:an ihop ett mål och en assist.
  • Veckans bästa publiksiffra hämtar vi från Coop Norrbotten arena. 348 åskådare hade kommit för att se Luleå mot MoDo.
  • Ella Albinsson och Sarah Bujold stängs av i två matcher vardera. Albinsson för abuse of official och Bujold för buttending.

    Det var under fredagens match mellan Färjestad och Luleå som Ella Albinsson råkade kapa benen på huvuddomare Veronica Lovensnö. Händelsen anmäldes i efterhand under rubriceringen abuse of officials. Enligt disciplinnämnden skedde uppsåten inte med ont uppsåt utan Albinsson straffas på grund av sin likgiltighet inför situationen. Enligt Albinsson hann hon inte uppfatta Lovensnös position, och råkade därför kollidera med henne.

    Sarah Bujold straffades med ett matchstraff under matchen mellan Linköping och Luleå, ett beslut som nu fastställts av disciplinnämnden. Luleåforwarden ska ha träffat Linköpings Sara Hjalmarsson över halsen efter en tekning. Bujold yrkar på att Hjalmarssons reaktion inte var förenlig med situationen på isen.

Tabell

Poängligan:

Poängligan backar:

Utvisningsligan:

Målvaktsligan:

Veckans All Star team

Målvakt: Tindra Holm MoDo (1)
Backar: Nadia Mattavi Luleå (2) – Emma Forsgren Djurgården (1)
Forwards: Sofie Lundin Frölunda (1) – Gabriella Jones SDE (1) – Samantha Cogan SDE (1)

Här kan du läsa allt om SDHL: SDHL – övergångar, nyheter, spelschema, resultat

The post SDHL-veckan: Mäktiga milstolpen: ”Speciellt” appeared first on hockeysverige.se.

Mer från Hockeysverige