Frölunda räknar inte med Gustav Rydahl i nästa säsongs trupp. Det slår Fredrik Sjöström fast för Rakapuckar.
Turerna har varit många sedan Gustav Rydahl återvände till svensk hockey 2023. Svåra ryggproblem har ställt till det och i skrivande stund står han kvar på 28 matcher i Frölunda-tröjan – sedan dess.
Nu, efter nya ingreppet i slutet av 2025, kommer besked från sportchef Fredrik Sjöström. För Rakapuckar bekräftar han nämligen att SHL-klubben inte räknat med Rydahl i truppen till 2026/27-säsongen.
– Vi kan inte räkna med honom i lagbygget för nästa säsong, säger Sjöström och är samtidigt tystlåten om den senaste operationen.
– Jag har tyvärr inte så mycket mer. Han rehabbar.
Rydahls kontrakt med Frölunda är skrivet till slutet av 2027/28-säsongen, men han kostar inget för klubben. Försäkring täcker sedan tidigare.
Det återstår att se vad som händer 31-åringen från Karlstad. Så sent som under 2022 var han en del av den svenska OS-truppen, och åkte sedan över till Nordamerika. På CV:et finns dubbla SM-guld och närmre 500 matcher i SHL.
Source: Gustav Rydahl @ Elite Prospects
The post Beskedet: ”Kan inte räkna med honom” appeared first on hockeysverige.se.
