
Det blev en speciell stund för Montreal Canadiens två frontfigurer när Cole Caufield och Nick Suzuki fick överraska varandra med beskedet att de tilldelats varsin prestigefylld individuell utmärkelse i NHL.
Caufield tog emot Lady Byng Memorial Trophy, som delas ut till den spelare som bäst kombinerar hög skicklighet med sportsmannaanda och juste spel på isen.
Lagkaptenen Suzuki belönades i sin tur med Frank J. Selke Trophy, priset som varje år går till den forward som anses vara bäst i NHL i det defensiva spelet.
Den gemensamma överraskningen, som dokumenterades av NHL, gav fansen en inblick i relationen mellan Canadiens två nyckelspelare, som båda spelat en central roll i klubbens utveckling de senaste säsongerna.
Att två spelare från samma lag prisas i samma utmärkelsegala är ovanligt och understryker den bredd Montreal nu har i sin offensiva kärna – med Caufield som målskytt och Suzuki som tvåvägscenter.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.