Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Svechnikov inför Cup-avgörandet: "Den svåraste matchen"

· av · 1 min läsning
Svechnikov inför Cup-avgörandet: "Den svåraste matchen"
Bild: Sportsnet — Hockey

Carolina Hurricanes tog ett avgörande steg mot Stanley Cup-bucklan efter en 4–2-seger mot Vegas Golden Knights i den femte finalmatchen. Nu står laget med matchboll inför Game 6 – men forwarden Andrei Svechnikov varnar för att det svåraste återstår.

I en intervju med Kyle Bukauskas efter slutsignalen beskrev Svechnikov den kommande matchen som "den svåraste matchen" laget kommer att spela under hela slutspelet. Den ryske forwarden underströk att Vegas inte kommer att ge upp titeln utan motstånd och att Carolina måste höja nivån ytterligare.

Segern i Game 5 grundlades bland annat av Sebastian Ahos mål, som blev en av kvällens vändpunkter. Svechnikov lyfte fram lagkamratens insats och betonade hur viktigt det är att hela laget bidrar i ett så här tight finalspel.

Carolina leder nu finalserien med 3–2 i matcher och har chansen att avgöra på bortais i Game 6. Hurricanes jagar sin andra Stanley Cup-titel i klubbens historia, efter triumfen 2006.

Svechnikov, som varit en av Carolinas mest framträdande offensiva spelare under slutspelet, manade till fortsatt fokus och ödmjukhet inför uppgiften att stänga serien mot ett Vegas-lag som tidigare i slutspelet visat sig kapabelt att resa sig från underläge.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.

Mer från Intervju