Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Werenski stoppade byte till Dallas – relationen med Columbus sägs vara på bristningsgränsen

· av · 1 min läsning
Werenski stoppade byte till Dallas – relationen med Columbus sägs vara på bristningsgränsen
Bild: Sportsnet — Hockey

Enligt Elliotte Friedman på Sportsnet hade Dallas Stars och Columbus Blue Jackets en muntlig överenskommelse om en trejd som skulle ha involverat backstjärnan Zach Werenski. Affären var tänkt att slutföras under onsdagsmorgonen – men lades ned sedan Werenski utnyttjat sin fulla no-move-klausul och sagt nej.

Kalendern ska ha behövt slå över till 1 juli innan bytet kunde genomföras, av kontrakts- och lönetaksskäl. Thomas Harley uppges ha varit tänkt som mittpunkt i returen till Columbus, men även andra spelare och draftval kan ha ingått i paketet.

Werenskis beslut tolkas enligt Sportsnet på två sätt: dels att Norris Trophy-vinnaren för närvarande föredrar Eastern Conference, dels att relationen mellan spelaren och Blue Jackets är på väg att brytas i vad som kan vara dess sista dagar.

Sportsnet rapporterade förra veckan att Columbus planerade att träffa Werenski efter draften. Backen själv ska dock ha ansett att han redan adresserat sin framtid i april, då han sa att han tänker spela ut nuvarande kontrakt – två år återstår – men att han inte kommer att förbinda sig till en förlängning.

Dallas Stars beskrivs som fast i mitten av det hela. Enligt uppgifter till Sportsnet var trejden överenskommen sent i måndags, och klubben ska ha varit ovetande om att affären kunde stoppas. De informerades först under tisdagskvällen.

Hur situationen utvecklas återstår att se, men enligt Friedman har läget mellan Werenski och Columbus tagit en ovänlig vändning.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.

Mer från NHL