Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Bukala om Canucks värvningar: "Cotter kan vara del av lösningen"

· av · 1 min läsning
Bukala om Canucks värvningar: "Cotter kan vara del av lösningen"
Bild: Sportsnet — Hockey

NHL-analytikern Jason Bukala har kommenterat Vancouver Canucks arbete under sommaren och pekar särskilt ut nyförvärvet Paul Cotter som en spelare som kan bli en del av klubbens framtid.

Enligt Bukala har Canucks ledning gjort medvetna drag för att tillföra både erfarenhet och ledarskap i omklädningsrummet. Rutinerade backar som Luke Schenn och Jamie Oleksiak lyfts fram som spelare vars närvaro kan bidra med stadga i gruppen.

Cotter beskrivs som ett värvningsalternativ som passar in i den riktning organisationen vill gå. Bukala menar att forwarden "kan vara en del av lösningen" för Vancouver framöver.

Sommarens rörelser i Vancouver har handlat lika mycket om att bygga rätt kultur som om att addera hockeymässig kompetens, enligt analysen. Kombinationen av veteraner och yngre spelare som Cotter ska ge laget både omedelbar effekt och långsiktig utveckling.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.

Mer från Klubbnyheter