
Philadelphia Flyers general manager Daniel Brière slår fast att klubbens offer sheet-bud på Leo Carlsson inte påverkade avtalet med Trevor Zegras. Enligt Brière handlade det om två separata processer där organisationen ville ha båda spelarna i truppen.
Brière lyfter fram Zegras betydelse för laget och understryker att centern har haft en tydlig påverkan sedan han anslöt till Philadelphia. General managern beskriver honom som en central del i det nuvarande bygget.
När det gäller budet på Carlsson, Anaheim Ducks unga stjärna, förklarar Brière att Flyers agerade utifrån möjligheten att förstärka laget ytterligare. Han betonar att det inte fanns någon koppling till Zegras kontraktssituation.
”Vi ville ha båda spelarna på vår roster vid den tidpunkten”, säger Brière enligt Sportsnet, och avfärdar därmed spekulationer om att jakten på Carlsson skulle ha varit ett tecken på tveksamhet kring Zegras framtid i klubben.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.