
NHL har gått in i en ny era där spelarna har mer kontroll över sina karriärer än någonsin tidigare. Genom framförhandlade no-trade- och no-move-klausuler dikterar stjärnorna alltmer var de vill spela – och de använder sin makt aktivt.
Under den senaste tiden har flera högprofilerade fall satt fingret på utvecklingen. Colton Parayko stoppade en trejd från St. Louis Blues till Buffalo Sabres förra säsongen. Brady Tkachuk arrangerade tillsammans med brodern Matthew en flytt till Florida Panthers från Ottawa Senators. Senast gick Winnipeg Jets målvakt Connor Hellebuyck och Detroit Red Wings lagkapten Dylan Larkin ut offentligt med egna trejdkrav.
Utvecklingen har sin grund i det senaste kollektivavtalet. När NHL-kommissionär Gary Bettman och ägarna prioriterade en 50/50-fördelning av hockeyrelaterade intäkter valde spelarfacket NHLPA att i stället kämpa för ökad kontroll över sin vardag. Resultatet blev fler och starkare rörelseklausuler i kontrakten, ofta kombinerade med höga cap hits och kortare löptid.
Nuvarande avtal löper ut efter säsongen 2029–30. Det är möjligt att ägarna då försöker begränsa klausulerna, på liknande sätt som i NBA där endast ett fåtal spelare har fullt skydd. Men om ägarna vill ha långsiktig arbetsfred måste de ge NHLPA något tillbaka – antingen i form av en större andel av intäkterna eller på annat område.
Samtidigt påpekas att ingen tvingar klubbarnas GM:s att dela ut klausulerna. När Toronto Maple Leafs GM John Chayka tidigare uttalade sig beskrev han dem närmast som en självklarhet i dagens marknad – om ett lag inte erbjuder skydd till en free agent, gör ett annat det.
För att behålla stjärnor pekas två faktorer ut som avgörande: att vinna och att ta väl hand om spelarnas familjer. Det är ingen slump att lag som Florida Panthers och Vegas Golden Knights, med bevisad slutspelsframgång, lockar spelare, medan Hellebuyck och Larkin båda spelade i lag som missade slutspelet.
Trenden lär hålla i sig. Fler spelare väntas följa Hellebuycks och Larkins exempel och styra sina karriärer mot städer de själva väljer. I nästan alla andra yrken har arbetstagare inflytande över var de bor – och i NHL ser det inflytandet ut att bli permanent.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från The Hockey News.