Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Boeser och DeBrusk fortsatt heta bytesnamn i Vancouver

· av · 1 min läsning
Boeser och DeBrusk fortsatt heta bytesnamn i Vancouver
Bild: The Hockey News

Vancouver Canucks ytterforwards Brock Boeser och Jake DeBrusk var återkommande namn i förra säsongens rykteskvarn – och trenden ser ut att hålla i sig även i år när klubben går in i en ombyggnadsfas med yngre talanger.

TSN:s Travis Yost tror att Boeser förblir en bytesspelare under säsongen. Trots att den 29-årige ytterforwardens produktion sjunkit sedan karriärhögsta 40 mål och 73 assist säsongen 2023-24 anser Yost att han är en bättre spelare än vad statistiken antyder, och att han skulle blomstra i ett djupare lag med starkare kedjekamrater.

Boeser har kontrakt till och med säsongen 2031-32 med en snittlön (AAV) på 7,25 miljoner dollar och en full no-movement-klausul. Om han är villig att tacka av klausulen kan lag som behöver målskyttar bli aktuella. Seattle Kraken nämns som en möjlig kandidat efter tidigare försök att värva Artemi Panarin och Jason Robertson, och även New York Rangers kan bli en destination inför trade deadline när de frigjort tillräckligt med lönetaksutrymme.

DeBrusk har kontrakt till och med 2030-31 med en AAV på 5,5 miljoner dollar och även han har full NMC. 29-åringen har tidigare i år antytt att det skulle vara svårt att acceptera spel i ett ombyggnadslag i det här skedet av karriären.

Thomas Drance i The Athletic menar att DeBrusks bytesvärde tog skada av att han hade svårt att göra mål i fem-mot-fem förra säsongen. Trots totalt 23 mål kom endast tre av dem i spel fem-mot-fem. Drance tror dock att DeBrusk är en bättre målskytt i fullt spel än vad siffrorna visar.

En förbättring i produktionen i fem-mot-fem skulle stärka hans bytesvärde – särskilt kring trade deadline i mars, när slutspelsjagande lag traditionellt söker rutinerade målskyttar.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från The Hockey News.

Mer från NHL