Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Tre kandidater till kaptensrollen i Ottawa Senators efter Tkachuks avfärd

· av · 1 min läsning
Tre kandidater till kaptensrollen i Ottawa Senators efter Tkachuks avfärd
Bild: Sportsnet — Hockey

Ottawa Senators står återigen inför uppgiften att utse en ny lagkapten. Efter att Brady Tkachuk blivit ännu en Senators-kapten som forcerat sig bort från klubben pekas nu tre spelare ut som troliga efterträdare: Tim Stützle, Jake Sanderson och Thomas Chabot.

Situationen är inte ny för organisationen. De fem senaste kaptenerna har alla lämnat klubben under uppslitande former, antingen genom trade-krav eller — som i Daniel Alfredssons fall — via free agency. Med undantag av Alfredsson och delvis Erik Karlsson har ingen blivit en långsiktig framgång i rollen.

Stützle beskrivs som den mest känslosamma av kandidaterna. Den 24-årige tysken bär hjärtat utanpå tröjan och hans engagemang ifrågasätts inte. Samtidigt visade han tydlig frustration mot Carolinas defensiva spel i fjolårets slutspel, något som spred sig i laget. Stützle har också uttryckt en stark koppling till Ottawa och en uttalad aversion mot Maple Leafs och Canadiens — egenskaper som traditionellt värdesätts i huvudstadsklubben.

Sanderson är motsatsen till Tkachuks bullriga stil. Backen är en tystlåten och outtröttlig arbetare som Tkachuk en gång kallade "tråkig" eftersom hela hans liv kretsar kring hockey. Han skulle leda genom exempel och passa in i den "kultur" organisationen ofta talar om. Nackdelen: han är amerikan, och efter trade-kraven från Tkachuk, Quinn Hughes och Connor Hellebuyck finns en oro kring amerikanska stjärnor i kanadensiska klubbar.

Chabot är den mest meriterade Senators-spelaren i truppen och tvåspråkig, vilket är en prioritet för ägaren Michael Andlauer med tanke på den frankofona publiken. Han är populär i omklädningsrummet och skötsam med media. Frågetecknet gäller framtiden: backen har två år kvar på kontraktet och står inför en löneförhöjning vid 31 års ålder.

Defensivt har Chabot utvecklats markant under tränaren Travis Green, men han når inte upp till Stützles eller Sandersons nivå som spelare. Ibland kan spelet bli slarvigt, vilket kan påverka tonen han sätter som ledare.

Beslutet ligger nu hos Green och general manager Steve Staios. Handlar det om PR och representation är Chabot det självklara valet. Men om målet är att leda Senators in i ett contention-fönster kan Stützle eller Sanderson vara de bättre alternativen.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.

Mer från Klubbnyheter