
Connor McDavid ser positivt på de kraftigt stigande lönerna i NHL – även om Edmonton Oilers-kaptenen själv är på väg att passeras av flera av sina kollegor rent ekonomiskt.
Till säsongen 2027-28 väntas minst tio spelare tjäna lika mycket eller mer än McDavids 12,5 miljoner dollar per år, en summa som en gång var banbrytande. McDavid själv skrev nyligen på en tvåårig förlängning som anses vara en så kallad hometown discount för att hjälpa Oilers med lönetaket.
Samtidigt har hans landslagskollega Cale Makar tecknat ett åttaårigt avtal värt 20,4 miljoner dollar per säsong. Unga stjärnor som Macklin Celebrini (18,8 miljoner), Leo Carlsson (18 miljoner) och Connor Bedard (15 miljoner) har alla skrivit på jätteavtal i sommar trots RFA-status. Även Chicagos back Bowen Byram kommer att matcha McDavids lön 2027-28.
– Jag tänkte: det är mycket pengar. Det är mycket pengar de alla har skrivit på för, och välförtjänt så, sade McDavid till Sportsnet under NHL:s årliga Player Media Tour i Henderson, Nevada.
– Det har varit länge på gång för vår liga att se sådana siffror. Bra jobbat av de killarna som pushar för det. Man börjar långsamt se ett visst spelarägande i olika frågor.
McDavid pekade på trenden där stjärnor i allt högre grad använder sitt inflytande för att välja klubb, kontraktslängd och en större andel av den växande lönekakan. Han medgav att ägare och managers sannolikt har en annan syn på utvecklingen.
På frågan om varför flera amerikanska stjärnor – bland andra Matthew Tkachuk, Brady Tkachuk, Quinn Hughes och Connor Hellebuyck – begärt trade från kanadensiska klubbar, ville McDavid inte spekulera. Han lyfte istället fram att Oilers i sommar skrivit på amerikanerna Ryan Shea och Trent Frederic.
– Amerikaner vill fortfarande spela i Kanada, det är åtminstone känslan jag får. De vill spela för lag där de ser en framtid, sade McDavid, som just nu fokuserar på att bryta Kanadas Stanley Cup-torka.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.