
Carolina Hurricanes tränare Rod Brind’Amour öppnar upp om lagets framtid efter Stanley Cup-triumfen – och osäkerheten kring den ryske backen Alexander Nikishin.
I en intervju med FAN Hockey Show berättade Brind’Amour att han i dagsläget inte vet om Nikishin kommer att vara en del av truppen inför den kommande säsongen.
”Om han inte är tillbaka så går vi vidare”, sade Brind’Amour, som betonade att organisationen är förberedd på båda scenarierna.
Hurricanes-tränaren pratade även om vikten av kontinuitet i truppen efter lagets Stanley Cup-seger, och menade att stommen i laget ska hållas intakt oavsett hur situationen kring Nikishin utvecklas.
Nikishin har pekats ut som en av de mest lovande unga backarna som anslutit från Ryssland, men hans framtid i NHL är alltså fortsatt oklar enligt tränaren själv.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.