Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Pettersson taggad inför nystart i Vancouver: "Bara glad att spela igen"

· av · 1 min läsning
Pettersson taggad inför nystart i Vancouver: "Bara glad att spela igen"
Bild: Sportsnet — Hockey

Vancouver Canucks-forwarden Elias Pettersson går in i den kommande säsongen med förnyad energi. I en intervju berättar den svenske centern att han helt enkelt är glad över att få spela hockey igen – oavsett om det slutar med vinst eller förlust.

Pettersson lyfter fram lagets unga kärna som en av de största anledningarna till optimismen inför säsongen. Canucks har genomfört flera förändringar och presenterar en truppuppställning med ny prägel.

Den svenske stjärnan framhåller också att hans tidigare relation till den nye general managern Ryan Johnson betyder mycket. Kännedomen mellan de två skapar enligt Pettersson en trygghet i det nya kapitel som klubben nu inleder.

Trots att förväntningarna kring resultatet varierar väljer Pettersson att fokusera på glädjen i spelet. Han beskriver hur han ser fram emot att kliva ut på isen med en föryngrad grupp och bygga något nytt tillsammans med lagkamraterna i Vancouver.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.

Mer från Intervju