Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Batherson hoppas få spela i kedja med nyförvärvet Eklund i Ottawa

· av · 1 min läsning
Batherson hoppas få spela i kedja med nyförvärvet Eklund i Ottawa
Bild: Sportsnet — Hockey

Ottawa Senators forward Drake Batherson hoppas få chansen att spela i samma kedja som nyförvärvet William Eklund under den kommande säsongen. Det står klart efter att Batherson tillsammans med lagkamraten Tim Stützle uttalat sig om sina första intryck av svensken.

Eklund anslöt till Ottawa via en trejd under sommaren, och de första mötena i omklädningsrummet och på isen har enligt Batherson och Stützle varit positiva. Båda spelarna framhåller såväl svenskens personlighet utanför isen som hans kvaliteter i spelet.

För Batherson finns förhoppningen att kemi ska kunna byggas snabbt genom gemensam istid, och han uppger att han hoppas få några repetitioner tillsammans med Eklund när säsongen drar igång.

Även Stützle, som är en av Senators mest tongivande forwards, har delat sina intryck av hur den 22-årige svensken anpassar sig till sitt nya lag efter tiden i San Jose Sharks-organisationen.

Eklund väntas få en framträdande roll i Ottawas offensiv under den stundande säsongen.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.

Mer från Klubbnyheter