Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Babcock svarar Messier: "Har inget annat än respekt för honom"

· av · 1 min läsning
Babcock svarar Messier: "Har inget annat än respekt för honom"
Bild: The Hockey News

Edmonton Oilers huvudtränare Mike Babcock valde en försonande ton när han på torsdagen kommenterade den kritik som klubblegendaren Mark Messier riktat mot organisationen efter beslutet att anställa honom bakom bänken.

Messier gick hårt ut under ESPN:s mediaträff inför NHL:s säsongsstart och sa att han var "förfärad" över hela situationen och "absolut chockad" över att Oilers plockat in Babcock. Hall of Famern reagerade särskilt starkt på processen, där spelarnas ledargrupp fick vara delaktig i intervjun av den nya tränaren.

"Sättet han togs ombord på, genom att spelarna intervjuade honom, är något jag aldrig hört talas om tidigare. Kanske har spelet förändrats, och det är så det går till nu. Så var det verkligen inte förr", sa Messier.

Messier menade också att det måste finnas en tydlig maktdelning mellan management, tränarstab och spelare. Han ifrågasatte hur ledargruppen ska kunna skydda spelarna i omklädningsrummet om de själva varit inblandade i anställningsbesluten på managementnivå.

Babcock å sin sida vägrade gå i svaromål. Efter Oilers morgonträning berättade han att han fått klippet skickat till sig och vidarebefordrat det till sin familj. Han påminde också om att ett av lagen på träningslägret döpts efter Messier.

"Han vann fyra Stanley Cup här. Jag är yngre än honom, så när jag såg honom spela var han hård, ledare, tvåvägsspelare, tävlingsinriktad. Gick till New York, samma sak", sa Babcock och beskrev sina tidigare möten med Messier som mycket positiva – bland annat vid en OS-medaljutdelning och ett Hall of Fame-arrangemang.

"Team Messier är en legend här. Jag har inget annat än respekt för honom", sammanfattade Babcock.

Internt i Oilers verkar man ta kritiken med ro. Både Connor McDavid och Leon Draisaitl har försvarat anställningen och välkomnat den tuffare tonen från Babcock, som redan under första träningen stoppade en övning efter att Draisaitl fuskat sig fri offensivt. "Jag vill att ribban ska ligga så högt som möjligt", sa McDavid.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från The Hockey News.

Mer från Klubbnyheter

Babcock svarar Messier: "Har inget annat än respekt för honom" | Riktighockey.se