Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Ovetjkin väntas vara spelklar till Capitals premiär mot Carolina

· av · 1 min läsning
Ovetjkin väntas vara spelklar till Capitals premiär mot Carolina
Bild: Sportsnet — Hockey

Alex Ovetjkin ser ut att vara redo när Washington Capitals inleder den nya NHL-säsongen. NHL:s meste målskytt genom tiderna är på väg tillbaka från en skada i underkroppen och väntas spela premiärmatchen den 2 oktober borta mot Carolina Hurricanes, uppger tränaren Spencer Carbery.

”Jag räknar med att han är redo”, sade Carbery till reportrar på fredagen, enligt Tom Gulitti på NHL.com. ”Det skulle krävas ett bakslag för att han inte ska vara redo till vår premiärmatch i Carolina. Något skulle behöva förändras. Men jag räknar med att han är redo.”

Ovetjkin kommer däremot inte att spela några försäsongsmatcher. Carbery bekräftade att 41-åringen sitter över träningsmatcherna på fredagen och lördagen. Ryssen deltog dock i en full träning på torsdagen.

”Jag tänker inte sitta här och säga att det är det bästa tänkbara scenariot att han inte spelar några försäsongsmatcher, men vi vill vara helt säkra”, sade Carbery. ”Även om han är på 90–95 procent, om han inte är på 100, vad är då meningen med att stressa in honom?”

Tränaren betonade att hälsan går före speltid i uppladdningen. ”Vi ger honom några extra dagar för att bli helt återställd, vilket är viktigare än att han får lite matchtid”, sade Carbery.

Ovetjkin, som förra säsongen passerade Wayne Gretzkys målrekord i grundserien, fortsätter att bygga vidare på sin historiska målskörd när Capitals inleder jakten på en ny slutspelsplats.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.

Mer från Klubbnyheter