Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Trejkrykten: Marchenko till Toronto i utbyte mot Knies

· av · 1 min läsning
Trejkrykten: Marchenko till Toronto i utbyte mot Knies
Bild: Sportsnet — Hockey

Rykten om en potentiell större byteshandel mellan Toronto Maple Leafs och Columbus Blue Jackets har åter tagit fart. I ett segment på Sportsnet diskuterar Nick Kypreos, Justin Bourne och Sam McKee möjligheten att den ryske ytter Kirill Marchenko skulle byta klubbtröja mot Torontos unga forward Matthew Knies.

Enligt panelen är Marchenko en spelartyp som skiljer sig från mycket av det Toronto redan har i sin forwardsuppsättning. "Marchenko is different", konstateras det i inslaget, med hänvisning till hans profil som målskytt och offensiv ytter.

För Maple Leafs skulle ett tillskott av Marchenko innebära ytterligare målfarlighet högt upp i laguppställningen, något som varit ett återkommande diskussionsämne kring klubbens forwardsstruktur. Samtidigt skulle Toronto tvingas göra sig av med Knies, som etablerat sig som en fysiskt spelande ytter med framtiden för sig.

För Columbus del skulle en sådan affär innebära att man släpper ifrån sig en av sina mest produktiva offensiva spelare i utbyte mot en yngre forward med lång kontraktshorisont. Panelen betonar att det i nuläget rör sig om spekulationer, och ingen av klubbarna har bekräftat att samtal förs.

Diskussionen speglar det växande intresset kring hur Maple Leafs kan komma att justera sin trupp framöver, och Marchenkos namn har vid flera tillfällen dykt upp i sammanhang där Toronto söker förstärkning på ytterpositionen.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.

Mer från NHL