Riktighockey.seRiktighockey.seFör hockeyintresserade sedan 2016

Aho tvåmålsskytt när Hurricanes bröt förlustsviten mot Flyers

· av · 1 min läsning
Aho tvåmålsskytt när Hurricanes bröt förlustsviten mot Flyers
Bild: Sportsnet — Hockey

Sebastian Aho gjorde två mål och framspelade segermålet när Carolina Hurricanes besegrade Philadelphia Flyers med 3–2 efter förlängning på lördagskvällen. Det var regerande Stanley Cup-mästarnas första seger för säsongen efter två inledande förluster.

Avgörandet kom 2:51 in i förlängningen när Shayne Gostisbehere, tidigare Flyers-spelare, dundrade in en slagskottsreturen i powerplay förbi Philadelphias målvakt Joseph Woll.

Aho inledde kvällen i rekordfart och gjorde 1–0 redan efter tio sekunder på en passning bakifrån kassen från William Carrier. I tredje perioden kvitterade finländaren till 2–2 i numerärt överläge på en direktpassning från Nikolaj Ehlers.

I Carolina-målet stod Pyotr Kochetkov för 16 räddningar. Segern innebar också att Hurricanes tangerade ett NHL-rekord – det var nionde säsongen i rad som klubben vinner sin bortapremiär, en notering som tidigare delades av just Flyers mellan 1980 och 1988. Tränaren Rod Brind'Amour blev samtidigt den förste coachen att vinna nio bortapremiärer i följd.

För Philadelphia var det den tredje raka förlusten i säsongsinledningen – första gången sedan 2014/15 som laget inleder så svagt. Owen Tippett och Matvei Michkov svarade för Flyers mål, vilka var de första som gjorts av lagets forwards den här säsongen. Woll räddade 37 skott, men Flyers har blivit utskjutna med 122–62 under sina tre inledande matcher.

Mötet var det första mellan lagen sedan Carolina slog ut Philadelphia med 4–0 i matcher i den östra konferensens semifinal förra våren. Härnäst väntar Montreal Canadiens för Hurricanes på tisdag, medan Flyers inleder en bortaturné mot Tampa Bay samma kväll.

Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från Sportsnet — Hockey.

Mer från Matchrapporter