Detroit Red Wings meddelade i tisdags att man kommit överens med Alex DeBrincat om en sjuårig kontraktsförlängning värd 13 miljoner dollar i snittlön. Avtalet håller den Michigan-födde forwarden i klubben till och med 2034 och tillkännagavs kort efter att han gjort två mål och en assist i 5–4-förlusten mot New Jersey Devils efter förlängning.
Rent sportsligt är prislappen att betrakta som rimlig. DeBrincat ligger sedan sin ankomst till Detroit säsongen 2023-24 på en 17:e plats i NHL:s målliga med 111 mål och på 33:e plats i poängligan med 230 poäng. Snittlönen på 13 miljoner dollar är i dagsläget den elfte högsta i ligan, men i takt med att lönetaket höjs väntas den summan snabbt bli mer överkomlig.
För tillförordnade general managern Shawn Horcoff innebär förlängningen också ett välbehövligt lugn efter en sommar präglad av oro. Kaptenen Dylan Larkin har förknippats med spekulationer om en flytt, och försvarsstjärnan Simon Edvinsson är tillbaka i Nordamerika men ännu utan nytt avtal enligt rapporterna.
Samtidigt väcker förlängningen frågor kring Red Wings långsiktiga riktning. Laget är 1-3-2 efter sex matcher och har sedan DeBrincats ankomst snittat 89,5 poäng per 82 matcher – en förbättring från de 75,3 poäng man tog i snitt de tre föregående säsongerna, men fortfarande inte tillräckligt för slutspel. Förra säsongen missade Detroit strecket med sju poäng i Atlantic Division.
Kontraktet signalerar att ledningen tror att laget är nära ett genombrott, snarare än att gå in i en ny ombyggnadsfas efter den så kallade "Yzerplan". DeBrincat är 27 år och kommer att vara nära 30 när det nya avtalet börjar löpa – ett tidsperspektiv som gör den maximala längden på sju år till en risk om Red Wings inte lyckas bygga ett slutspelslag inom en snar framtid.
Sammanfattat av Riktighockey Redaktion baserat på rapportering från The Hockey News.